TURKMEN MEDICAL*تــرکــمــن مــدیــکــال

تجربیات و خاطرات پزشکی و همچنین بگو مگوهای دوستانه

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ TURKMEN MEDICAL*تــرکــمــن مــدیــکــال خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

سئوال :

دکتر عبدالوهاب حاجی سردار خسته نباشید ... مدتی است که دچار تکرر ادرار شده ام و تقریبا هر ۴۵ دقیقه کم و زیاد تکرار میشود . ادرارم کمی بد بو و کدر میباشد . یکبار هم که خیلی سوزش داشت و تیر میکشید و در آن زمان رنگ آن سرخ و خون مانند شد . الان ٢٨ ساله هستم و مجردم . قبلا درد در ناحیه کمری داشتم ولی الان بیشتر در ناحیه شکمی میباشد . آقای دکتر دلیل تکرر ادرار در من چیه و چکار باید بکنم ؟

جواب:


دوست محترم از مطالبی که مطرح کرده اید من علائم سنگ در دستگاه دفع ادرار را درشما میبینم . ممکن است که سنگ از ناحیه کلیوی به طرف پائین حرکت کرده باشد . پیدایش سنگ کلیه یک پدیده تدریجی است و در حال حاضر ممکن است موجب بروز عفونت در دستگاه دفع ادرار شده باشد . بهر حال شما نیاز به آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه و مثانه را دارید . البته دلایل تکرر ادرار خیلی زیاد است ، لذا مطالعه موارد ذیل را پیشنهاد میدهم .

تکرر و  تغییر غیر عادی در ادرار علامتی برای بیماری‌های دستگاه دفع ادرار و دیگر سیستمهای بدنی است . اگر در شرایطی، میزان مایعات دفعی بدن فزونتر از مایعات جذب شده باشد موجب بروز اختلال در کارکرد کلیه و دیگر ارگانهای بدن میشود ، در واقع در اثر کاهش مایعات بدن ، فشار خون نیز کاهش میابد و در پی آن درصد خون دریافتی کلیه کاسته و تغذیه خونی بافت کلیوی کاهش می یابد و نتیجه آن اختلال در کارکرد کلیه ها  خواهد بود . بی‌توجهی به  این امر ، می‌تواند در آتیه تاثیر نامطلوب و جبران ناپذیری را بر جای گذارد .

تکرر ادرار یک بیماری نیست بلکه علامت یک یا چند  بیماری در بدن است یکی از دلایل تکرر ادرار در طول روزمیتواند بیانگر بیماری‌های عصبی شخص و از سویی تکرر آن در شب میتواند حاکی از بیماری‌های عفونی دستگاه دفع ادرار باشد . معمولا بیمار از سوزش در ادرار، درد در قسمت پایین شکم، سوزش و کم سویی چشم ،بوی ادرار تند ، ضعف عمومی بدن، کدر شدن ادرار،تب و لرز،  درد در پایین کمر و فشارهای عصبی شکایت دارد .


تکرر ادرار علل زیادی دارد و پاره ای از آنها شامل موارد ذیل است :

- تضعیف عضلات مثانه،

- عفونت پروستات و بزرگ شدن آن

- عفونت مثانه ، کلیه و یا واژن

- داروها و غذاهای ادرار آور و مصرف زیاد ویتامین B2  و C و پرنوشی

- میگرن

- لوپوس اریتماتوز    lupus erythematosus

- پرکاری غده تیروئید

- گلومرولونفریت  glomerulonephritis

- کافئین موجود در قهوه یا چای

- هیپوآلدوسترونیسم   hypoaldosteronism

- تومور های دستگاه دفع ادرار

-  سرطان‌های نزدیک مثانه

- اختلال در سیستم گردش خون

- انسداد در سیستم ادراری

- تولید ناکافی هورمون ضد ادرار

-تحریک  کلیه در اثر سرما

- بیماری ادیسون

- آسیب به کبد

-  فشار رحم در حال رشد به مثانه در زنان باردار

- انتقال عفونت مقعدی به دستگاه دفع ادرار ( بیشتر در بانوان )

- سنگ‌های مثانه و کلیه

-  دیابت

- و ...

 

[ ۱۳۸٧/۸/۱۳ ] [ ٦:٠۱ ‎ق.ظ ] [ ترکمن مدیکال ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه